n w    w w w w

baner
Oglądasz:   OTF Członkowie Osobowości OTF-u Wincenty Maszkowski
large small default

WINCENTY MASZKOWSKI

ur. 05.04.1932, Żytomierz

PWSSP Wrocław, ASP Kraków,

dyplom z wyróżnieniem w pracowni Adama Marczyńskiego 1959

malarz

W Opolu od 1959 roku. W latach 1959-77 pracował jako nauczyciel malarstwa w PLSP w Opolu, następnie w WSP w Częstochowie, gdzie prowadził dyplomującą pracownię malarstwa. Uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego w zakresie malarstwa, jest profesorem WSP w Częstochowie i UO.

W 1960 roku współpracował z Teatrem 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego. Uczestniczył w ogólnopolskich sympozjach, współpracował z Marianem Boguszem. Mieszka i pracuje w Opolu.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą, m.in: Wen Print Studio - Glasgow, Lands Institut Suest - RFN, Lacobus Haus Ratingen, Renns - Francja, Choss Lembeck - RFN, Kunst aus Frendsland Stautenhof, Galeria Pocdam, Nancy, Presentation Richtunnegen - Milhaim Schorus - Austria, Linz - Austria,Ośrodek Buddyjski - Wieden, Wupertal - RFN, Plowdiw, Moskwa, Budziszyn, Żytomierz, Nowograd, Wołyńsk - Ukraina, Alitus - Litwa,Łazaria - Rumunia, a także w Danii i Szwecji i wielu innych ktajach. 
Posiada szereg nagród i wyróżnień o znaczeniu krajowym i regionalnym. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Miasta Opola, Opolszczyzny, i Ziemi Grodkowskiej.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Poświęca dużo uwagi gramatyce języka malarskiego. Jego twórczość cechuje wrażliwość na zgaszone, subtelne kolory w zawężonych gamach, które stosuje w abstrakcyjnych kompozycjach o bogatych fakturach. 

Zapraszamy do fotogalerii

poniżej kilka prac autora